Skip to main content

Kiek laiko naudojami prezervatyvai? - Kontracepcijos istorija

Kontracepcijos priemonės, pavyzdžiui, prezervatyvai, turi ilgą ir įdomią šimtmečių istoriją. Tarp daugybės laikui bėgant sukurtų metodų prezervatyvas užima ypatingą vietą. Šiame straipsnyje apžvelgsime prezervatyvų - vienos seniausių kontraceptinių priemonių pasaulyje - kilmę ir raidą.

Senovinė pradžia

Prezervatyvų istorija siekia antikos laikus, pavyzdžiui, kai kuriose senovės Egipto statulose jau buvo aiškiai pavaizduotos "aprengtos" varpos. Dar ankstesnių duomenų yra iš Prancūzijos, kur Les Combarelles vietovėje ant aukštai virš jūros lygio nutapytų paveikslų buvo aptiktos uždengtos varpos. Paveikslams maždaug 14 000 metų. Tačiau to meto prezervatyvai buvo gaminami ne iš latekso ar gumos, kaip žinome šiandien, o iš gyvūninės ar augalinės medžiagos, pavyzdžiui, žarnų ar audinio. Šios ankstyvosios formos prezervatyvai nebūtinai buvo naudojami kaip kontraceptinės priemonės, paprastai jie turėjo ritualinę ar medicininę paskirtį, buvo skirti apsisaugoti nuo ligų ar mūšio metu arba buvo tiesiog papuošalai ar statuso simboliai.

Karalius Minosas - spėjamas pirmasis prezervatyvų naudotojas?

Kretos karalius Minosas dažnai laikomas vienu pirmųjų dokumentuose užfiksuotų prezervatyvų naudotojų. Pasak graikų legendos, jis saugojo savo žmoną Pasifą naudodamas iš ožio pūslės pagamintus prezervatyvus, nes, pasak tradicijos, pirmasis jo išmetimas buvo mirtinas.

Manoma, kad senovėje gyvūnų pūslės dažnai buvo naudojamos kontracepcijai, bent jau kaip apsauga nuo lytiškai plintančių ligų. Siekiant padidinti vyro tvirtumą, buvo naudojami apvalkalai iš įvairių medžiagų, įskaitant odą, metalą, lapus ir šiaudus.

Tačiau šių metodų, kaip kontraceptinių priemonių, veiksmingumas buvo ribotas, o jų paplitimas neabejotinai apsiribojo tam tikrais regionais. Tuo pat metu kaip kontraceptinės priemonės moterims buvo rekomenduojamos augalinės medžiagos, lapai, aliejai ir net tokios neįprastos medžiagos kaip krokodilo išmatos.

Pažanga vėlyvaisiais viduramžiais ir Renesanso laikais

Viduramžiais Europoje prezervatyvų naudojimas buvo laikomas ne tik apsauga nuo nepageidaujamo nėštumo, bet ir nuo lytiškai plintančių ligų. Tuo metu prezervatyvai buvo gaminami iš įvairių medžiagų, pavyzdžiui, gyvūnų žarnų, lino ar šilko, ir apdorojami įvairiomis medžiagomis, kad padidėtų jų veiksmingumas.

XVI a. ypač baisi liga buvo sifilis, todėl italų gydytojui Falloppio kilo idėja lytinių santykių metu ant varpos naudoti skystyje išmirkytus lininius maišelius, kad apsisaugotų nuo šios ligos.

XVII a. anglų dvaro gydytojas, įėjęs į istoriją kaip "daktaras prezervatyvas", už idėją naudoti avienos apvalkalus net buvo įšventintas į riterius.

Žodžio prezervatyvas kilmė

Net kalbininkai nesutaria, kaip atsirado šis žodis (Condom - anglų kalba). Viena iš galimų kilmės priežasčių - XVII a. Anglijos karaliaus Karolio II dvare dirbęs gydytojas, kuris, kaip teigiama, rekomendavo avienos žarnas ligų profilaktikai ir kontracepcijai. Tačiau tikslus pavadinimas, ar jis iš tikrųjų vadinosi "Dr. Condom", ar galbūt "Dr. Conton", lieka neaiškus ir nėra neginčijamai įrodytas.

Alternatyvi teorija nurodo į Kondomo miestą pietvakarių Prancūzijoje, kuris galėjo būti susijęs su šio termino susiformavimu. Kiti ekspertai terminą galiausiai kildina iš lotyniškų žodžių "cum" (su) ir "domus" (namas, kupolas, stogas). Nepaisant intensyvių tyrimų, termino kilmė išlieka neaiški, kaip pažymima atitinkamuose žodynuose prie įrašo "condom".

XVIII amžius ir Casanova

Garsusis Giacomo Casanova XVIII a. aistringai naudojo prezervatyvus. Jis išgarsėjo savo ištvirkusiems malonumams naudodamas meilės apvalkalus, tikriausiai pagamintus iš gyvūnų žarnų. Nors tuo metu prezervatyvai jau buvo plačiai paplitę, jie vis dar buvo gaminami rankomis ir atitinkamai brangūs.

Mintis, kad panaudojus prezervatyvus reikia išmesti, tuo metu buvo neįsivaizduojama! Vietoj to movos buvo naudojamos kelis kartus, tarp jų valomos, džiovinamos ir minkštinamos aliejumi bei sėlenomis. Jei reikėdavo, jos netgi būdavo taisomos naudojant patvarias medžiagas, pavyzdžiui, kaulų klijus ir gyvūnų žarnas.

Prabangus to meto prezervatyvų variantas buvo išklotas aksomu ir šilku.

Proveržis XIX a.

Prezervatyvų proveržis įvyko XIX a. viduryje, kai Charlesas Goodyearas sukūrė augalinės sulos kaučiuko vulkanizavimo technologiją. Ši naujovė leido naudoti kaučiuko lateksą (gumą) kaip elastingą ir vandeniui atsparią medžiagą - ne tik automobilių padangoms, bet ir prezervatyvams. 1855 m. "Goodyear" pasauliui pristatė pirmąjį guminį prezervatyvą, kuris rinkoje pasirodė 1870 m. Vulkanizacijos dėka buvo galima pradėti masinę prezervatyvų gamybą gamyklose, todėl jie tapo kokybiškesni ir gerokai pigesni nei anksčiau.

Garsus rašytojas Džordžas Bernardas Šo (George Bernard Shaw) šį guminį prezervatyvą pavadino svarbiausiu XIX a. išradimu. Goodyear prezervatyvo sienelių storis buvo 1-2 mm (palyginti su šiandieniniu standartu - 0,06 mm), o jo išilginė siūlė buvo išilginė.

XX a. ir Džulijus Frommas - šiandieninio prezervatyvo kertinis akmuo

1912 m. Julius Frommas pateikė novatorišką išradimą, kuris turėjo ilgalaikės įtakos prezervatyvų gamybos istorijai. Į latekso tirpalą panardinęs stiklinę lemputę, jis sukūrė naujovišką prezervatyvų gamybos metodą. Šio proceso rezultatas - ploni prezervatyvai su talpykla, kuri padidino saugumą ir patogumą juos naudojant, be jokių erzinančių siūlių.

Julius Frommas žengė dar vieną žingsnį į priekį ir netrukus pristatė automatizuotą prezervatyvų gamybą. Šis automatizavimas ne tik padidino gamybos greitį, bet ir prisidėjo prie gaminamų prezervatyvų pastovumo ir kokybės. Mašininė gamyba leido gaminti prezervatyvus didesniu mastu ir tiksliai atkartoti, todėl padidėjo šios svarbios kontraceptinės priemonės prieinamumas plačiajai visuomenei.

XXI amžius - dabartinė prezervatyvų kūrimo būklė ir prezervatyvų dydžių įvedimas

Šiandien prezervatyvai vis dar gaminami ant stiklinių lempų, kaip išrado Julius Frommas. Tačiau šiuo metu yra daugybė formų, spalvų, aromatizuotų prezervatyvų, skirtingo storio sienelių, taip pat skirtingų dydžių prezervatyvų. Prezervatyvai taip pat tapo pripažinta kontraceptine priemone - 2000 m. vien Vokietijoje parduota daugiau kaip 200 mln. prezervatyvų. Iki 2023 m. prezervatyvai išstums visus kitus kontracepcijos būdus ir taps svarbiausiu kontracepcijos metodu, bent jau Vokietijoje.

Vėliau, nuo 2001 m., išaugo idealiai tinkančių prezervatyvų idėja, kuriai didelę įtaką padarė ir Janas Vinzenzas Krause, prezervatyvų MISTER SIZE išradėjas, visą istoriją galite rasti čia: MISTER SIZE istorija - tobulų prezervatyvų vizija

Dabar prezervatyvų saugumas taip pat yra labai didelis, kai naudojamas tinkamas dydis ir tinkamas pritaikymas. Taip yra neabejotinai ir dėl to, kad dabar prezervatyvams taikoma griežta kokybės kontrolė ir jie yra oficialiai patvirtintas medicinos produktas. Todėl jie patikimai apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų ir nepageidaujamo nėštumo.

Išvada

Prezervatyvų istorijai būdingas nuolatinis vystymasis ir tobulėjimas. Nuo senovinių ištakų iki šiuolaikinių aukštųjų technologijų versijų prezervatyvai nuėjo ilgą kelią. Šiandien jie yra ne tik veiksminga kontraceptinė priemonė, bet ir svarbi kovos su lytiškai plintančiomis ligomis priemonė. Prezervatyvų istorija rodo, kaip laikui bėgant žmonių visuomenės ieškojo sprendimų, kaip kontroliuoti savo reprodukciją ir kartu apsaugoti savo lytinę sveikatą.

Mister Size
Daugiau straipsnių

Tinkamas prezervatyvo užsidėjimas - kaip tai padaryti, kad nebūtų erzinantis

Skaitykite dabar

Draugystė+, mišrūs santykiai, atviri santykiai ir poligamija - ką reiškia šiuolaikiniai santykių modeliai?

Skaitykite dabar

Nesvarbu, koks didelis ar mažas - aš myliu savo varpą

Skaitykite dabar